Jediný český lezecký časopis

Jsme jediný český lezecký a horolezecký magazín, který vychází každé dva měsíce už od roku 1990. Naším cílem je vytvářet časopis, u něhož se zastavíš, přivoníš k jeho stránkám a ponoříš se do příběhů a reportáží, které vznikají s cílem tě obohatit. 

První Montana prošla rukama lezců na jaře 1990, kdy se pod vedením Jirky Růžičky proměnila z oddílového bulletinu Hotejl (vydávaného Horolezeckým oddílem tělovýchovné jednoty Lokomotiva) v běžný časopis. Z dnešního pohledu se tak vlastně jedná o nejdéle vycházející lezecký časopis v České republice, o což se vydatně zasloužil jeho druhý vydavatel Tomáš Roubal. Také nám v současné redakci dává smysl pokračovat v jejich práci a tisknout na stránky Montany hodnotný obsah, který neslouží pouze jako výplň času ve frontě.

Lidé Montany

Martin Stolárik

V roce 2009 dostal 24 hodin na napsání rubriky “A jdi”. A zvládl to. O čtyři roky později už režíroval obsah celé Montany jako šéfredaktor. A po smrti Tomáše Roubala se chopil také vydavatelské role.

Petr Piechowicz

Tak trochu v pozadí, ale stále nadšený pro vše, co se týká lezecké fotografie. Ne vždycky všechno vyjde tiskem tak, jak si původně představoval, ale jeho postřehy, připomínky a obsáhlý archiv jsou pro Montanu nezbytné.

Ján Vrabec

Neposedný Vrabčák, humorný duch Montany, nejdřív mu učarovaly pastelky a barvy, potom příroda a nakonec došlo až na vertikály. Věří, že s úsměvem jde všechno líp, a tak se snaží něco málo přinést i k tobě.

Tomáš Mls

Bydlí na vápně, ale rád má také písek a žulu. A vůbec celé širé hory. Leze, lyžuje a sem tam něco napíše nebo přeloží do češtiny nějaké to utajené dílo.

Ondřej Firla

Stojí za současnou vizuální podobou Montany a říká, že to vždy může být hezčí, jen to chce čas. Toho ale ve třech týdnech mezi uzávěrkou a tiskárnou bohužel není mnoho.

Pavlína Radochová

Přeskupuje, přidává a ubírá písmena ve větách tak, aby výsledný text lahodil tvému oku a uchu. Napůl bydlí v milované dodávce, fláká se v teplých krajích a hraje na basu. Nikdo ji ovšem nikdy neviděl, takže kdo ví, třeba je to jen umělá inteligence...

Lucie Mynarzová

Pravopis je jejím koníčkem. A když náhodou něco neví, určitě ví, kam se podívat. "Ústav pro jazyk český" jsou její nejoblíbenější internetové stránky.

Michaela Homolová

Máš problém s registrací, nepřišla ti Montana, chceš se zeptat na cokoliv ohledně předplatného? Míša je ta pravá osoba.

Jiří “Šerpa” Růžička (1941 - 2012)

Zakladatel předrevolučního zpravodaje Hotejl (1966), který hned po převratu v roce 1989 proměnil v dvouměsíčník s názvem Montana. Autor báječné knihy Báječná léta na laně, kterou snad ještě jednou vydáme.

Tomáš Roubal (1974 - 2019)

Montanu četl od prvního čísla. Když kritizoval její obsah, zaslechl větu: "Můžeš to změnit!" Z redaktora se stal šéfredaktorem a následně Montanu vydával až do své tragické smrti na Trollveggenu.

© 2024 JTM climb s.r.o. | firla.eu