Dva velké prvovýstupy v centrálním Karákóramu
Latok Thumb a Atracció Instintiva
Španělští horolezci Miquel Mas a Marc Subirana zavítali poprvé pod mohutnou jižní stěnu Latoku II v červnu 2022 s cílem vylézt dosud nevylezený vrchol Latok Thumb (6380 m n. m.). Při tomto prvním pokusu strávili ve stěně 12 dní a vylezli 14 délek zhruba do výšky 5900 metrů v obtížnosti až 7a a A2+. Dostali se pod mohutné převisy, kam posunuli svůj první tábor (5300 metrů) na závěsné posteli, ale bohužel se pokazilo počasí a donutilo je slanit. Veškerý důležitý materiál jako závěsnou postel, lana, friendy atd. si nechali v prvním táboře ve stěně na další pokus za rok.
Latok Thumb a Atracció Instintiva
Letos v červenci Miquel a Marc opět zbudovali základní tábor ve výšce 4470 metrů, překonali 400 výškových metrů ve sněhu a ledu do 70 stupňů a na úpatí samotné stěny ve výšce 5300 metrů se po roce šťastně shledali se svým lezeckým materiálem. Pokračovali ve výstupu, překonali převisy a ve výšce 6030 metrů založili druhý tábor. Následně je čekaly tři velmi intenzivní lezecké dny, kdy jim krom vlastních obtíží stěny život komplikovaly padající kamenné a ledové laviny.
Latok Thumb a Atracció Instintiva
Na vrchol dorazili v podvečer třetího dne 18. srpna 2023. Další dva dny pak slaňovali až k úpatí stěny. Při druhém pokusu nakonec ve stěně strávili celkem 18 dní. Panenský vrchol nazvali Latok Thumb a novou, 1100 metrů dlouhou cestu v obtížnosti 7a run outs, A2+, M5 nazvali Atracció Instintiva (Instinktivní přitažlivost).
Baintha Kabata a The Alien Wall
Mezinárodní tým ve složení Matteo della Bordella (Itálie), Symon Welfringer (Francouz) a Silvan Schüpbach (Švýcar) se letos vypravili do stejné oblasti jako Španělé, a to se smělým plánem přidat novou cestu na nejvyšší vrchol oblasti a také jednu z nejnebezpečnějších hor na světě – Baintha Brakk I, známý také jako Ogre I (7285 m n. m.).
Baintha Kabata a The Alien Wall
Počasí jim však pro tak smělý výstup nepřálo, tak místo toho stihli otevřít v okolí základního tábora nejprve 400metrobou cestu Salle d'attente, několik sportovních cest na místní žule až do obtížnosti 8a/8a+ a nakonec na tři dny vlezli do jižní stěny Baintha Kabata (6280 m n. m.). První bivak strávili ještě na ledovci pod stěnou, druhý následně ve výšce 5900 metrů a třetího dne nalezli do headwallu, kde je čekaly největší obtíže celého 1000 metrů dlouhého prvovýstupu v obtížnosti až 7a. Posledních 200 metrů je pak shodných s cestou The Turgeon-Haley South Ridge (1200m, V, 5.9, M5) z roku 2008, která také byla vůbec prvním výstupem na vrchol Baintha Kabata. V tom roce ji Colin Haley a Maxime Turgeon vylezli také jako náhradní plán místo původně plánovaného prvovýstupu na Ogre I a právě Colin pojmenoval vrchol Baintha Kabata, což v překladu znamená Syn Ogra.
Baintha Kabata a The Alien Wall
Novou cestu trio horolezců pojmenovalo The Alien Wall s odkazem na pozorování nevysvětlitelných světelných jevů během nočního bivaku ve stěně. Je pravdou, že pozorování tzv. UFO je obecně v Himálaji vcelku běžným fenoménem, kdy už v roce 1981 Reinholda Messnera a Douga Scotta během prvovýstupu na Chamlang pozorovali zvláštní světla a v odkazu na tento slavný výstup např. Mára Holeček s Háčkem pojmenovali svůj prvovýstup na Chamlang UFOLine.
Podle: www.planetmountain.com a wspinanie.pl